Kalite Politikamız

    Müşteri beklentileri ve memnuniyetini göz önünde bulundurarak yaptığımız sürekli iyileştirme çabalarımızla, yemek sektöründe yüksek teknolojik olanaklar ve kaliteli işgücü ile verdiğimiz önder ve seçkin hizmeti zirveye ulaştırmak.

     Müşterilerimizde oluşturduğumuz vazgeçilmez damak tadımızla, eşsiz lezzetteki yemeklerimizi, müşterilerimizin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda karşılayarak müşteri portföyümüzde geniş bir yelpaze oluşturmak ve yarattığımız memnuniyeti sürekli kılmak.

     Kurumumuz bünyesinde çalışan her bir ferdin pozitif bakış açısıyla, üretime katılımcı, yeniliğe açık, eğitimli, yaratıcı fikirlere ve sürekli gelişmeye uygun özellikleriyle, kuruluşumuzun tüm departmanlarında ve tüm üretim aşamalarında sağlanan maksimum performansla, yemek sektöründeki etkinliğimizi, kârlılığımızı, pazar payı ve rekabet gücümüzü artırmak.

     Üretim ve sunum aşamalarında müşteri memnuniyeti hedefli fikir üretip uygulama süreçlerimizin çok daha etkili ve verimli olması için, tedarikçi firmalarımızla kesintisiz uyum ve bütünlük içinde çalışmak.

     Kalite Yönetim Sistemimizin uygulanabilir ve etkin kullanılabilir olabilmesi için, ISO 9001: 2008 Kalite Sistem Standard ve ISO 22000: 2005 Gıda Güvenliği Standardı, Öztürk Yemek Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluş amaç ve hedefleri göz önüne alınarak belirleyip, sürekli kalite standardı için gerekli olanakları sağlamak ve en yüksek verimle çalışmasını temin etmek, kuruluşumuzun kalite politikası olarak belirlenmiştir.

 
X